RAZLIKE 2024

RAZLIKE 2024

Projekat Razlike, 11 – 21 jun 2024.
Akademija umetnosti Novi Sad
Galerija Akademije umetnosti

Učesnici/ce projekta Razlike 2024.
Anastasija Maletaškić, Anđela Savić, Angelina Biskupljanin, Angelina Vukosav, Barbara Subotić, Biljana Jevtić, Bojan Novaković, Boško Baloš, Dragan Matić, Dijana Molac, Dimitrije Despotovski, Dragutin Rajković, Dunja Nikolija Popov, Đorđe Marković, Emilija Sandić, Filip Džolić, Igor Smiljanić, Ilja Simin, Ivana Sailović, Jana Kujundžić, Jana Savić, Jasna Gulan Ružić, Jelena Simić, Jelena Vekecki, Jelena Veselinović, Judit Varga, Katarina Milosavljević, Katarina Stević, Katia Vučković, Livia Pertić, Luka Drljan, Luna Jovanović, Marija Kiš, Marija Švecova, Marko Piroški, Marko Dokić, Marko Ubović, Maryam Safargalieva, Maša Cvjetićanin, Mia Ivanović, Milan Banjanin, Milana Milovanov, Milana Pilipović, Milica Rakazov, Miljan Sekulić, Miloš Točaković, Mirjana Milojković, Mirjana Milovanović, Nataša Jevtić, Marija Mitić, Nevena Stefanović, Nikola Majkić, Sara Apostolović, Sara Mladenović, Sara Odžić, Sara Savić, Snežana Tomašević, Stefan Stefanovski, Teodora Lučić, Teodora Petković, Tijana Borbelj, Vladimir Frelih, Veljko Mrvić, Vesna Pavlović Pažđerski, Željana Dragić.

Gostujući autori/ke:
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku, Hrvatska:
Nataša Takač, Stella Perica, Leo Vukelić
Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu:
Jovana Dugonjić

Autor projekta i koordinator:
Goran Despotovski
Saradnici na projektu:
Luka Drljan, Nina Radenković

PROJEKAT RAZLIKE U 2024. GODINI / RAZLIKE: „NAPRAVITI“ IZLOŽBU Dragan Prole

RAZLIKE: „NAPRAVITI“ IZLOŽBU
Dragan Prole

Posebnost svake izložbe sastoji se u zajedničkom, ali i uzajamnom delovanju različitih umetničkih radova. Koliko god da publici najčešće, u zavisnosti od ličnih afiniteta i sklonosti, zapadnu za oko pojedini radovi, na nju po pravilu deluje celina. Zahvaljujući tome, stvara se izvesan višak utiska, jedinstveni otisak ukupnog iskustva, koji je uvek nešto veći od pukog zbira pojedinačnih elemenata. Posmatrači se susreću sa sadejstvom razlike.
Ukoliko to načelno važi za svaku izložbu, naročito se odnosi na izložbu koja ima upravo razliku kao svoju povlašćenu temu. U tom slučaju suočeni smo sa dvostrukim efektom. Ne samo da svako tradicionalno umetničko delo prikazuje razlike, bilo ono slika, fotografija, skulptura, pa i novi oblici intervencije poput instalacija, sve one se više ne posmatraju kao izolovani prikaz, jedinstveni stav, nego se momentalno stavljaju u odnos spram susednih dela, odnosno sa razlikama u odnosu na to delo kao takvo, a napokon i sa celinom izložbe.
Rečju, dolazi do uzajamne igre između razlike prikazane nekim delom, koja se ispostavlja kao unutrašnja, u odnosu ne sve druge razlike koje su njoj spoljašnje. Na ovakvom tipu izložbe oslovljavanje tema, motiva, sadržaja, oblika, objekata, više nema vodeću reč. Ključno postaje „napraviti izložbu“, odnosno organizovati međusobne odnose između pojedinih razlika tako da one dođu do najoptimalnijeg mogućeg izraza. Posledica drugačije međusobne organizacije razlika ogleda se u tome da utisak koji publika stekne takođe postaje drugačiji.
Zbog toga je neobično važno na koji način se „napravi“ kompozicija među razlikama. Naime, tu nije reč samo o gomilanju ličnih ideja i projekata pojedinih autorki i autora, nego i o mogućnosti da se razlike misle procesualno. Počevši od odnosa unutrašnjosti i spoljašnjosti, pogleda i ugledanog, traume i traumatizovanih, otuđenosti i odomaćenosti, osećajnosti i ranjivosti, apstraktnog i konkretnog, surovosti i nežnosti, serijalnosti i modularnosti, tradicionalnog i savremenog, kontinuiteta i diskontinuiteta, digitalnog i analognog, bliskog i dalekog, prisutnog i odsutnog, estetičnosti i svrsishodnosti, ženstvenosti i slobode, serijalnog i individualnog, prekida i trajanja, prošlosti i sadašnjosti, stvarnosti i fikcije – izložba razlike predstavlja jedinstvenu vežbu sticanja sposobnosti za prostorno mišljenje. Utoliko na pitanje šta je to novo što imamo kao iskustvo vlastitog životnog sveta? – odgovor može biti samo jedan – pitajte razlike!

Publikacije

Kontakt

Adresa

Akademija umetnosti Novi Sad

Đure Jakšića 7,
Novi Sad 21000, Srbija